Czwartek, 24 Kwiecień 2014

Modyfikacja:08:25:47 PM GMT

Tu jesteś: Wiadomości Wiadomości Polacy pomagają przywrócić dawny blask pałacowi Tyszkiewiczów
Find us on Facebook

Polacy pomagają przywrócić dawny blask pałacowi Tyszkiewiczów

Email Drukuj PDF

Pałac Tyszkiewiczów na Zatroczu. Troki, Litwa

Jeden z najpiękniejszych obiektów architektoniczno-historycznych Litwy, XIX-wieczny pałac Tyszkiewiczów na Zatroczu, nieopodal Trok, odzyskuje autentyczność i swój dawny blask. Zawdzięcza to m.in. polskim konserwatorom i polskim środkom.

Przed tygodniem litewsko-polski zespół konserwatorski zakończył prace restauratorskie jadalni, jednej z reprezentacyjnych sal pałacu. Pieniądze na ten cel przeznaczyło też polskie ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.


„Bez merytorycznego i finansowego wsparcia Polski byłoby nam trudno” – powiedziała w rozmowie z radiem kierownik działu zespołu pałacowo-parkowego na Zatroczu dyrekcji Trockiego Historycznego Parku Narodowego Raisa Kobecka.

Przyznaje, że udało się zainteresować stronę polską tym pałacem, ale podkreśla też, że pałac, jak wiele innych obiektów, jest wspólnym dziedzictwem kulturowym Litwy i Polski, i dobrze się dzieje, że ludzie kultury obu krajów wspólnie troszczą się o zachowanie go dla przyszłych pokoleń.

Zespół pałacowy-parkowy na Zatroczu w latach 1898-1901 założył hrabia Józef Tyszkiewicz z żoną Jadwigą księżną Świętopełk Czetwertyńską. Autorem projektu neoklasycystycznego pałacu jest architekt Józef Huss, a prawie 20-hektarowego parku - znany francuski architekt krajobrazu Edouard Francois Andre.


Biały, dwukondygnacyjny pałac na skarpie, nad brzegiem rozległego jeziora Galve z widokiem na średniowieczny zamek witoldowy w Trokach do II wojny światowej był letnią rezydencją ordynacji hrabiów Tyszkiewiczów.


Po wojnie w obrabowanym z wyposażenia i stopniowo dewastowanym pałacu urządzono pensjonat KGB, następnie obóz pionierski i bazę turystyczną. Bogate kiedyś sale dekorowane w stylu Ludwika XVI z ozdobnymi parkietami zostały podzielone na mniejsze pokoje.


Dopiero w 2006 roku z inicjatywy dyrekcji Trockiego Historycznego Parku Narodowego rozpoczęto rekonstrukcję zespołu pałacowo-parkowego.

Dzisiaj jest już uporządkowane piętro - apartamenty prywatne, poddasze i piwnica pałacu. Teraz trwają prace konserwatorskie parteru - sal reprezentacyjnych. Jako pierwsza została odnowiona jadalnia. Jest jedną z siedmiu sal reprezentacyjnych.

Kobecka przypomina, że przed kilku laty, „po zdjęciu ze ścian parteru przytwierdzonych tu w jednym miejscu m.in. płyt betonowych odsłonione zostały autentyczne tynki. Na podstawie ich wymiarów i kształtów odtworzono całą geometrię dekoracji ścian i sztukaterię”. „Fasety i płaskorzeźby w salach na parterze to prawdziwa koronkowa robota” – mówi Kobecka.

Wstępne badania zrobili specjaliści z Muzeum Pałacu w Wilanowie i opracowali metodę konserwacji z wykorzystaniem dawnych technologii i materiałów sztukatorskich. Polscy tynkarze podzielili się też z litewskimi specjalistami swym doświadczeniem.


Kobecka zaznacza, że „Polacy w dosłownym słowie tego znaczenia pomagają przywrócić pałac na Zatroczu do życia”.

Ubiegłej jesieni w świeżo odnowionych salach na piętrze były prezentowane obrazy wybitnych polskich malarzy Wojciecha i Ireny Weissów. Wystawę w ciągu czterech miesięcy odwiedziło 9 tys. osób. „To bardzo dużo” – ocenia Kobecka uwzględniają to, że „obiekt w świadomości społecznej nie żył przez ostatnie 70 lat”.

W tym roku w Pałacu na Zatroczu planowana jest kolejna wystawa obrazów państwa Weissa a także Leona Wyczółkowskiego. Obie ekspozycje zostaną zorganizowane przy współpracy z Muzeum Narodowym w Bydgoszczy i Krakowie, Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie i Fundacją Wojciech Weissa. Przy wsparciu i współpracy z Polskim Instytutem w Wilnie zostanie zorganizowany cykl koncertów muzyki chopinowskiej. A jesienią w kilku odnowionych salach reprezentacyjnych mają stanąć meble w stylu Ludwika XVI z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Natomiast w Muzeum Podlaskim w Białymstoku zostaną zaprezentowane historyczne zdjęcia Zatrocza. Zostanie zrealizowanych kilka projektów edukacyjnych m.in. z partnerami z Suwał i Olsztyna.

Raisa Kobecka odnotowuje, że pałac na Zatroczu od początku łączył w sobie historię Litwy i kulturę polską, architekturę polską, francuską i rzeźbę angielską. A dzisiaj jest przykładem wzorowej współpracy ludzi kultury Litwy i Polski.

za znadwilii.lt

 

foto: wikipedia/license

Share/Save/Bookmark