Poniedziałek, 21 Kwiecień 2014

Modyfikacja:08:25:47 PM GMT

Tu jesteś: Ginące Kresy Litwa i Wilno Zdewastowany pałac Tyszkiewiczów w Landwarowie
Find us on Facebook

Zdewastowany pałac Tyszkiewiczów w Landwarowie

Email Drukuj PDF

Neogotycki  pałac Tyszkiewiczów w Landwarowie jest systematycznie niszczony, alarmuje Helena Gładkowska na łamach „Kuriera Wileńskiego”.

—Uwierzyliśmy wszyscy, że ten zabytek wreszcie się odrodzi. Zamek w ciągu wieków widział niemało. Ale takiego, jak obecnie opuszczenia — chyba nigdy – mówi Landwarowianin Wiktor.


Wiktor o pałacu może snuć wspomnienia bez końca. Zna dobrze historię i wie, że był tu młyn wodny, czynna wieża ciśnień i inne obiekty, w tym starym, a tak nowocześnie według gospodarza hrabiego Władysława Tyszkiewicza urządzonym pałacu. Była tu i kanalizacja, i elektryczność, i wodociąg.

30 lat pracowałam w tutejszej fabryce i mimo że nie była to odpowiednia adaptacja tego budynku, tym niemniej porządek był. Przynajmniej pomieszczenia administracyjne były czyste, zadbane, odbywały się tu koncerty. A co jest teraz, lepiej nie mówić. Wybrałam się jakoś teraz tam na spacer, ale więcej nie pójdę, serce się kraje, jak niszczony jest pałac i park. Kiedyś był nasz — to go nikt z landwarowian by nie ruszył — teraz niby ma właściciela, ale jest bezpański — zżyma się mieszkająca nieopodal zamku starsza pani.

Diana Varnaitė, dyrektor Departamentu do Spraw Dziedzictwa Kultury Litwy zapewnia, że sama jest zdziwiona, że tak sprawa z tym pałacem się potoczyła. Albowiem początek zapowiadał się pomyślnie. Wydzierżawiając taki zabytek historyczny każdy nowy właściciel powinien podpisać zobowiązania, jakie stawiane są wobec takiego obiektu. Doskonale wie, jakie sankcje oczekują go, jeżeli nie będzie ich przestrzegał.

Obecny właściciel przeprowadził wszystkie niezbędne badania archeologiczne, polichromiczne itd. Wyglądało, że lada dzień prace ruszą dalej. Tymczasem przyszedł kryzys…

— Jeżeli w ciągu najbliższego tygodnia nie zostanie zapewniona należyta ochrona, jeżeli pałac będzie nadal dewastowany, to sprawa może się znaleźć w sądzie — tyle od dyrektor tej tak poważnej instytucji.

Można by na tym postawić kropkę, ale dodajmy jeszcze jeden fakt: na wszystkie te przeprowadzone już badania nowy właściciel otrzymał z tegoż Departamentu 100 tysięcy litów.  Teraz na dalsze prace ma wyłożyć ze swego portfela - konkluduje Helena Gładkowska.

 


HISTORIA PAŁACU TYSZKIEWICZÓW

Po 1861r., kiedy Landwarów znalazł się na trasie budowy kolei warszawsko-petersburskiej, hrabia Józef Tyszkiewicz wybudował tu neogotycki pałacyk. W latach osiemdziesiątych XIX w. pałacyk został przebudowany przez jego syna Władysława. Przebudowę nadzorował architekt belgijski de Waegh, współpracował z nim Polak Tadeusz Rostworowski. Pałac został wybudowany w stylu późnego gotyku angielskiego. Był bardzo bogato wyposażony.

więcej w Kurierze Wileńskim

fot. wikipedia/Wojsyl

Share/Save/Bookmark